VSTUP     AKTUALITY     DISKUSE     VÝSLEDKY     KALENDÁŘ     PROPOZICE     PŘIHLÁŠKY     POKYNY     FOTO     ARCHIV  
  ZAČÍNÁME S AOS  

obsah aktualit:  24.05.2015 13:55   Pohled z bedny - 2. kolo SCC a 3. kolo SCM - Rallye Šmídl
Druhé kolo seriálu Shell Cup Čechy a současně třetí kolo Shell Cup Morava se jelo 25. 4. 2015 v Žamberku jako součást již tradiční „Rallye Šmídl“.
Hned po příjezdu na přejímku nás příjemně překvapilo prostředí „školní jídelny“, kde byly zdarma podávány nápoje (čaj, káva, …) a vynikající „domácí“ perník.
V naší kategorii startovalo celkem 10 posádek. Osm v SCC a dvě v SCM. Dvouetapová soutěž o celkové předpokládané délce 40 + 51 km měla celkem jednoduché itineráře, které ovšem skrývali pěkné finty, se kterými jsme si ne vždy správně poradili.
Hned na začátku I. etapy jsme si neporadily s průjezdem kóty 111 a vyhodnotili ho jako chybu stavitele. Skutečnost však byla jiná a nás to stálo 180 TB. Dál to šlo dobře až do přejezdu z kóty 117 do bodu C přes kótu 115, který jsem předem nepromyslel. Po příjezdu do kóty 115 jsme teprve zjistily, že za dodržení podmínky (v každé liché kótě vždy L) se nedá vůbec projet a po příjezdu do kóty 119 jsme se zaplaťpámbů vrátili zpět na správnou trať. 360 TB. Jo a teď už víme, že ta hezká blonďatá slečna, která asistovala u radaru se nesmála na nás, ale nám, jelikož jsme kolem ní zpátky neměli vůbec jet. :-)
Konec etapy byl díky čerstvě překopanému chodníku anulován. My si s tím sice poradily, ale poněkud proti pravidlu o reálné jízdě. :-)
Vložená prohlídka firmy EKOLA, která se zabývá odpady, byla zajímavá, všichni jsme tam dostali zdarma občerstvení, pití a opravdu výborné koláčky. Do soutěže válení popelnic jsem dal všechno, což bylo také poznat na výsledku. :-)
Po přejezdu na JZ poprvé mírně zaskřípala organizace, neboť parkoviště, kde se to mělo jet, bylo obsazené vozidly svatby, o níž stavitel zřejmě dopředu neměl ani tušení. Od někoho v triku pořadatelů jsme se dozvěděli, že se JZ pojede až v cíli.
Při výborném obědě jsme s ostatními kolegy probírali I. etapu a zjišťovaly průšvihy, které jsme tam napáchali.
Začátek II. etapy šel hladce, až na moje předčasné vyznačení průjezdu kóty 207 s výjezdem (nechápu, jak se mi to přihodilo) a tím vynechání dvou průjezdek. Kótu 212 jsme projížděli podle detailu, i když se mi nelíbilo, že tam fyzicky není žádný ostrůvek. A SPK H jsme našli jen díky tomu, že jsme si říkali, že tam prostě něco musí být, jinak by ten detail neměl smysl. Že se hodí i později nás naštěstí nenapadlo a tak jsme H objevili. Průjezd kóty 235 s podmínkou a současně L nám problém nedělal (jak se řešilo v diskuzi), protože mám odkudsi zafixováno, že je-li v jednom místě průjezdka i podmínka, plní se současně. Pak jsme přehlédli nebo spíš ignorovali dejku na konci SM a tím vynechali další H. Dál běželo vše dobře přes razítko na letišti, výjezd z 210 a snahu otočit se v detailu přes 253. Tam dejku respektujeme, ale na rozdíl od autora nás ani nenapadla možnost otáčet se dle detailu bodu 212, ale chceme se otočit přes „jižní spojku“ v České Rybné. Jenže po příjezdu shledáváme, že je tam zavřená brána do jakéhosi JZD, nikde žádná otočná atd. No, otočit jsme se museli a brali to jako vyřízené. Až nyní měřením na Mapy.cz zjišťuji, že rozdíl ve vzdálenostech mnou a nebo autorem zamýšleného otočení je menší než 20%, takže dle toho asi měla být třetí SPK H ano/ne.
Další oříšek nastal v Helvíkovicích na chlupatici. Posílám řidiče doprava, doleva, doprava a najednou metr před autem řeka. Povídám: „To je brod, to dáme“. Ale Vlasta říká, že je to blbost a že tam nepojede, Tak se vracíme na začátek zjistit, kde jsme udělali chybu a cestou koukám do ITI a teprve si všimnu, že ta chlupatá je mapová. :-)
Po reálném přejezdu mostu hledáme marně na mapě vykreslený tvar křižovatky T. Něco takového nacházíme jen severně nad kótou 226, tak tam jedeme. Jenže pak nám reálně nic nesedí a po 10. minutách bloudění a hledání to balíme a jedeme ke slečnám na rozjezd do kopce. Že to T je vlastně jeden fous chlupatice nám řekl Honza D. až v cíli.
No, do cíle už jsme se tak těšili, že jsme za SPK F znovu ignorovali dejku, čímž jsme sice ušetřili dobrou minutu času, ale za 100 TB. :-)
V cíli nás pak čekala pěkná JZ, kterou jsme ke chvále řidiče zvládli s naším velkým autem v krásném čase.
Jediný větší zádrhel dne bylo čekání na vyhlášení výsledků. I když bylo proloženo velmi dlouhým čekáním na klobásu a poslechem sice krásně hrající, ale na dané místo příliš hlasité skupiny Divokej Bill revival. Chápu, že takové množství posádek není jednoduché rychle zpracovat, ale někteří z nás měli před sebou 2 – 3 hodiny cesty domů, takže vyhlášení kolem 20 h. bylo dost drsný.
Omlouvám se všem, kteří to dočetli až sem, že museli číst tyto moje sebrané spisy. Já to prostě jinak neumím. Zaplať pánbů neobsazujeme první příčky moc často a tak zbývá prostor i pro pohledy jiných posádek, které to určitě na rozdíl ode mně dokážou napsat krátce, jednoduše, výstižně a zábavně.
Za posádku č. 101 Tomáš Ž.
..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: Tomáš   
  11.05.2015 14:20   4. ročník Rallye Šmídl za námi
Z oficiální tiskové zprávy:

Žamberk - V sobotu 25.4. proběhl již 4. ročník tradiční automobilové orientační soutěže Rallye Šmídl. Na start dorazilo 34 posádek v kategoriích Family, Hobby a Shell Cup. Závod byl odstartován jako každoročně od školní jídelny v Žamberku. Během cesty posádky plnily řadu úkolů. Tato soutěž není o rychlosti, ale o orientaci v mapě, o plnění úkolů na stanovištích, o dodržování předpisů a bezpečnosti na pozemních komunikacích.

V letošním roce byla tématem celého dne ekologie a technika. Jedním z hlavních partnerů byla Ekola Libchavy, která zajišťuje svoz odpadu, třídění a jeho zpracování. Zde se účastníci rallye dozvěděli mnoho zajímavých informací o práci této organizace. Jednou z tematických disciplín byl i závod v běhu s popelnicí na čas. Další zastávkou bylo Hasičské muzeum v Žamberku, které je umístěno kousek od naší firmy. Zde byla k vidění hasičská technika a vybavení od roku 1820 až do současnosti. I zde probíhaly vědomostní soutěže pro posádky.

V cíli byl připraven bohatý doprovodný program pro děti i dospělé, včetně moderátorky Jany Doleželové, Miss ČR 2004 a koncertu Divokej Bill Revival, který celou akci zakončil.

Vše proběhlo dle plánu a očekávání, pouze velký zájem návštěvníků na odpoledním programu (skoro 600 lidí) zaskočil stánek s občerstvením a fronta byla velmi dlouhá a nepříjemná.

Fotogalerii z letošního ročníku závodu připravujeme.


A já jen dodávám:

Správné průjezdy na: http://www.smidl.cz/cs/4-rocnik-rallye-smidl-za-nami
- zatím jen výsledky a 1.etapa. 2. etapa v řádech několika hodin. Časem se snad podaří dát dohromady i grafické znázornění v mapě.

Za sebe děkuji nejen všem pořadatelům, ale i soutěžícím za účast, že přijeli a strávili s námi pěkný, téměř letní (dle počasí) den, kdy se něčemu i přiučili a také pobavili.
A nezapomeňte - příští rok již 23.dubna 2016

..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: VláďaF   
  01.05.2015 13:23   Pohled HR na pohled testovací posádky
Dlouho jsem přemýšlel, jak reagovat na včerejší chválící příspěvek Petra Maška a dnes do toho přibyl Lole.
Takže jsem se rozhodl reagovat cestou aktuality, i když se oficiální tiskovka ještě objeví.

1) Ještě jednou velký dík Petrovi a Karlovi za to, že ten test provedli a pomohli v podvečer s vyhodnocením Shellu, který byl trochu komplikovaný.

2) Ještě větší díky za pochvalu, kterou jsme obdrželi za trať a kterou jsme v podstatě nečekali. A já tato díky ještě posílám dál všem, kteří se podíleli na doprovodném programu, protože bez nich by to nebylo takové, jak se to nakonec podařilo.

3) Velkým překvapením pro nás je, že naše trať byla přirovnána spíše pohárovým soutěžím než Shellu. To překvapení je o to silnější, neboť to nebylo naším cílem a chtěli jsme jen udělat jezdivou, ale přemýšlivou trať. Každopádně bereme tuto pochvalu i jako připomínku pro příště a zmírníme obtížnost. Asi je to tím, že jsme sami Shell jezdili složitější a já už jsem asi více "načichl" pohárovými soutěžemi, tím se nám nepodařilo rozlišit složitost tratě - mé části jako autora a Petrovi části jako HR. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla.
A tímto se Shellákům omlouváme, nebyl to úmysl.

4) Obsahem obou pohledů testovací posádky je, že jsme neměli měřítka mapových podkladů. Stavíme tratě v okolí již několik let. Některé posádky u nás jezdili Penaltu Rallye a Orlickou noc. Nyní je to Rallye Šmídl.
Nikdy jsme nestavěli tyto soutěže, aby byly postaveny na měřítku. Vždy jsme stavěli tratě tak, aby se jezdilo podle "řádové logiky", tedy jen za využití pravidel pro průjezdy - body, kóty, vložáky, podmínky, chlupatice, šipkáče apod. K tomu jsme volili i jednoduché mapové podklady, kde ± 20 m ta komunikace uvedená v mapě je i reálně. A to i v případě mapových fint, kdy je část mapy upravena. Ale tak, abych to viděl a nemusel doměřovat. A abych k tomu nepotřeboval tripmaster. A navíc vždy tak, aby to nebylo možno zaměnit s jinou komunikací.
Je to trochu náročnější na sledování reálu, ale jednoduší pro pochopení průjezdu. S Petrem jsme ve shodě v tom, že pokud mám jezdit vyšší soutěže s měřítkem, musím pochopit základní pravidla. A k tomu by měl Shell sloužit a myslím si, že se i tak může jezdit. Na měřítka je čas ve vyšším levelu.
Je to jenom názor, jehož někdo bude zastáncem a někdo odpůrcem. Pokud bude třeba tot stavět s měřítkem, tak to nějak zvládneme, ale pokud bychom mohli jezdit bez měřítek, byly bychom rádi.Třeba budeme jediní v republice a bude to možná přínosem. Těžko říci.
Každopádně všechny posádky Shellu na toto byly upozornění při rozpravě a proto nebylo připomínek.

5) Na závěr poděkování všem účastníkům za účast a aby i ostatní viděli, co vše se dělo během Rallye Šmídl 2015 tak níže je odkaz na reportáž od kameramana serveru orlicky.net, též spolupracovníka České televize a několika komerčních televizí, který v předchozích ročních jen reportáže dělal na startu nebo mezi etapami, letos poprvé jako soutěžní posádka ktg. Family s rodinou. Takže Davide díky!

https://www.youtube.com/watch?v=Q9fEVkk1ax0

Další videa jsou od jednoho účastníka, která přibližují hlavní část odpoledního doprovodného programu.

https://www.youtube.com/watch?v=a6OGbXdNSJo
https://www.youtube.com/watch?v=55gH7ZUda7k

Na vzorových průjezdech se pracuje, dejte nám prosím čas!

Tak pokud jste na nás nezanevřeli nebo pokud jste letos nejeli a něco Vás zaujalo, tak trať bude příští rok k dispozici předběžně předposlední sobotu v dubnu t.j. 23. dubna 2016
..........................................................................................................................................................................
autor příspěvku: VláďaF